Chrzest

Chrzest święty stanowi fundament życia chrześcijańskiego, będąc bramą do życia w Duchu Świętym oraz kluczem otwierającym dostęp do pozostałych sakramentów. Dzięki temu sakramentowi zostajemy uwolnieni od grzechu, stajemy się dziećmi Bożymi, członkami Chrystusa oraz częścią Kościoła, uczestnicząc w jego misji. (KKK 1213)

Aby przystąpić do Sakramentu Chrztu Świętego, należy przedłożyć następujące dokumenty:

  • Odpis aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego (do wglądu),
  • Dane chrzestnych: imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania,
  • Zgoda proboszcza parafii zamieszkania chrzestnych na podjęcie funkcji rodzica chrzestnego.

Chrzest zazwyczaj odbywa się w parafii zamieszkania dziecka. W przypadku, gdy planuje się chrzest w innej parafii, konieczna jest zgoda na przeprowadzenie sakramentu poza własną parafią. Przed uroczystością, zarówno rodzice, jak i chrzestni (o ile pozwala na to ich sytuacja prawna), powinni przystąpić do sakramentu pojednania.

Kto może pełnić funkcję chrzestnego?

Rodzic chrzestny powinien mieć ukończone 16 lat oraz być osobą ochrzczoną i bierzmowaną. W wyjątkowych sytuacjach, możliwe jest, aby kandydat był w trakcie przygotowań do bierzmowania (decyzję w tej kwestii podejmuje proboszcz). Chrzestni muszą być wierzącymi katolikami, których życie zgodne jest z nauczaniem Kościoła. Do pełnienia tej funkcji nie mogą być dopuszczone osoby żyjące w związkach niesakramentalnych.